Зауваження про сходи

Зауваження про сходи

Сходи – це складна інженерна конструкція, яка несе не тільки функціональне, але і основне естетичне навантаження в інтер’єрі приміщення. Красиві, витримані в певному стилі сходи вийдуть, якщо Ви звернетеся до конструктора-дизайнера або підберете відповідні в Вашому інтер’єру сходи з вже готових проектів чи по фотографіях.

Але… при цьому необхідно зробити принаймі привязку до існуючого або проектованого приміщення, а ще краще – зав’язати з проектом будинку. Тобто, з самого початку закласти сходи в проект не як символ на кресленнях, а як складний вузол з певними заданими розмірами і параметрами. Інакше вписати мінімально зручні сходи в залишене місце прсто неможливо, бо… місця чомусь залишають дуже мало…

Для нормальної постановки ноги ширина сходинки має бути більше 24 сантиметрів (довжина ступні 38 розміру), висота для зручності ходьби (крім гвинтових або малогабаритних сходів) – до 18 сантиметрів, зручніше – 16 – 17 сантиметрів. При таких параметрах сходи з поверху на поверх (висота 3 метри) мають довжину по лінії ходу 4,2 – 4,7 метри, довжина отвору в перекритті верхнього поверху (при товщині перекриття 20 – 30 сантиметрів) становить по лінії ходу) більше ніж 3,3 метри. Тобто ми можемо піднятись не більше ніж на 4 – 5 сходинок за межами отвору в перекритті.

Для зручності користування сходи повинні мати ширину не менше 60 сантиметрів, а краще 80 – 85 сантиметрів. враховуючи, що з однієй сторони сходів мусить бути перило, ширина отвору в перекритті повинна бати 95 – 100 сантиметрів – щоб між перилом і перекриттям була відстань більше 5 сантиметрів.

Підсумовуючи вище сказане можна зробити наступні висновки – для зручних сходів при висоті підлога – підлога 3 метри і ширині 85 сантиметрів:
– Прямі сходи мають довжину 4,5 метри, розміри отвору в перекритті – 3,5×1 метр
– П-подібні сходи без площадок – розворотні – 2,5×2 метри, розміри отвору в перекритті – 1,8×2 метри
– П-подібні сходи з площадкою – 3,5×2 метри, розміри отвору в перекритті – 2,8×2 метри
Звичайно, можна розмістити сходи і в меньших розмірах, але в більшості випадків вони будуть меньш зручними.

Є дуже великий контенгент забудовників (або перебудовників існуючого) які проектують самі. Зустрічаються і хороші проекти, але частіше бувають проектні помилки: більшість просто не уявляє собі як проектуються сходи.

Їм можна порекомендувати звернутися на фірму, яка виготовлятиме сходи.

Наприклад, при звертанні до нас, ми, на основі існуючих проектів, дамо рекомендації по розмірах пройому в перекритті, положеннях дверей та вікон біля сходів.

На жаль такі консультації ми даємо в основному, коли будинок вже побудовано і приходится щось переробляти.

Є ще одна типова помилка. Зараз в моді металодерев’яні сходи – металічний каркас обшитий дерев’яними елементами. Чомусь вважається що це дешевше і надійніше – сходи не «риплять»…

Колись, як майстрові замовляли сходи, то просили певну сходину зробити «з рипом», щоб було чути як хтось чужий іде, а решта сходин не рипіли…
Обшивка металічного каркасу деревом за звичай є дорожчою від чисто дерев’яних сходів, а параметри – гіршими, бо зварюють каркас як зручніше варити, а не як потрібно для сходів. В результаті кожна сходина має свою висоту та ширину і сходи , крім того що мають не дуже привабливий вигляд, ще і не зручні. Для того щоб металодерев’яні сходи були красивими і зручними каркас повинен бути добре спроектованим і, що дуже важливо, добре виготовленим.

Дуже часто замовники забувають про оздоблення сходової клітки і не думають про стик сходів і верхнього перекриття. А потім виявляється що балюстрада і зашивка перекриття коштує чуть не половину вартості сходів.

Зараз дуже модно робити ковані балюстради з завитушками, листочками, квітками. Це красиво, але небезпечно для малих дітей, які можуть граючись покалічитись. Найбільша відстань в балюстраді не повинна перевищувати, як і в захисних решітках, 14 – 15 сантиметрів – щоб дитина не могла пролізти.

Останнім часом багато замовників хочуть тонувати сходи, іноді в колір дверей чи меблів. При цьому забувають про певну експлуатаційну специфіку. При ходьбі по сходах нога завжди(!) трохи сковзається; на підошвах завжди є пил і пісок, які є добрим абразивом. Лак на носках сходинок стирається (реально 3 – 10 років – залежить від інтенсивності користування сходами та від якості лаку). При безколірному лаці (натуральний колір дерева) зношені місця можна підшліфувати і підлакувати і це буде непомітно. При тонуванні підібрати колір і підлакувати практично неможливо – будуть плями.